AKADEMIA TRANSFORMACJI ENERGETYCZNEJ

Od teorii do praktyki. Wizje i rozwiązania na konferencji Akademii Transformacji Energetycznej w Szczecinie

Szczecin stał się areną dla jednego z najważniejszych wydarzeń w dziedzinie energetyki – konferencji Akademii Transformacji Energetycznej. W dniach 10 – 12 kwietnia 2024 roku eksperci, naukowcy i przedstawiciele sektora energetycznego dyskutowali o przyszłości energetyki. Wydarzenie to, odbywające się w prestiżowych murach Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz Filharmonii Szczecińskiej, podkreśliło znaczenie niezależności energetycznej i zaprezentowało innowacyjne rozwiązania niezbędne dla zrównoważonego rozwoju.

Konferencja Akademii Transformacji Energetycznej skupiła się na kluczowych obszarach takich jak efektywność elektroenergetyczna, elektroprosumeryzm, systemy zarządzania mocą i energią, magazynowanie energii, elektrociepłownictwo oraz elektromobilność. Uczestnicy mieli okazję nie tylko zgłębić wiedzę, ale również nawiązać cenne kontakty, które mogą przyczynić się do przyszłych innowacji i współpracy. Akademia Transformacji Energetycznej, będąca hubem kompetencyjnym, po raz kolejny udowodniła, że jest platformą edukacyjną na najwyższym poziomie, łączącą naukę z praktyką biznesową.

– Konferencja nie tylko była okazją do wymiany doświadczeń, ale również stanowiła ważny krok w kierunku współpracy specjalistów z branży energetycznej. Jeżeli transformacja energetyczna ma przebiegać w odpowiedni sposób, to powinni mieć na nią wpływ inżynierowie, naukowcy, którzy mają wiedzę o systemie energetycznym. Transformacja nie jest prosta i niezbędna jest edukacja na jej temat na najwyższym poziomie – mówi dr inż. Marek Szrot, prezes zarządu Energo-Complex sp. z o.o., organizator ATE.

Podczas konferencji odbyła się także debata o roli samorządów w transformacji energetycznej. Podkreślono na niej, że mimo iż rynek energetyczny należy do najmocniej uregulowanych i większość zmian wymaga odgórnej ingerencji państwa, samorządy nie tylko mogą, ale wręcz powinny wpływać na te regulacje. Transformacja energetyczna powinna bowiem odbywać się na poziomie lokalnym, a jej kształtowanie warto oprzeć na współpracy lokalnego rynku energii elektrycznej, jak klastry energii czy spółdzielnie energetyczne. Samorządy mogą pełnić funkcje doradców, promotorów, dostawców i kreatorów rozwiązań zeroemisyjnych, a także organów stanowiących akty prawa miejscowego.

Transformacja energetyczna ma na celu przekształcenie obecnego systemu energetycznego w taki sposób, aby był on bardziej zrównoważony, efektywny i przyjazny dla środowiska. Kluczowym aspektem tej transformacji jest maksymalizacja wykorzystania lokalnych zasobów, co ma wiele korzyści. Wykorzystanie lokalnych zasobów, takich jak energia słoneczna, wiatrowa, geotermalna czy biomasa, pozwala zmniejszyć zależność od paliw kopalnych, co z kolei zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju. Lokalne źródła energii mogą być często wykorzystywane bardziej efektywnie, np. poprzez lokalne systemy ciepłownicze czy mikrosieci, które minimalizują straty energii w transporcie. Przynosi to korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla gospodarki – tłumaczy dr inż. Krzysztof Bodzek z Katedry Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, jeden z prelegentów ATE.

Konferencja Akademii Transformacji Energetycznej w Szczecinie potwierdziła, że ATE to gwarancja fachowej wiedzy. Eksperci z różnych dziedzin, specjaliści ds. OZE dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, a uczestnicy mieli możliwość nauki od doświadczonych praktyków, którzy znają najnowsze osiągnięcia i trendy w dynamicznie rozwijającym się świecie energetyki.

Studia podyplomowe z transformacji energetycznej mają być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowaną kadrę, która posiada aktualną, kompleksową i praktyczną wiedzę na temat transformacji energetycznej i jej wpływu na różne sektory i obszary życia. Uruchomione zostaną na dwóch współpracujących ze sobą uczelniach – Politechnice Śląskiej oraz Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.

Szczecińska konferencja rozpoczęła się od uroczystości odsłonięcia muralu śp. prof. Jana Subocza, wybitnego specjalisty w dziedzinie wysokich napięć, który przyczynił się do wieloletniej współpracy pomiędzy spółką Energo-Complex, a Wydziałem Elektrycznym ZUT. Pamięci profesora poświęcony był także uroczysty koncert, który odbył się w Filharmonii Szczecińskiej, podczas którego młodzi artyści prezentowali utwory Zbigniewa Wodeckiego. Dodatkowym hołdem dla profesora Subocza był film dokumentalny, w którym opowieściami o profesorze dzielili się rodzina, przyjaciele, koledzy z pracy i chóru, w którym śpiewał.

Tekst: Olga Kostrzewska-Cichoń

Foto: Marcin Bulanda / Pamedia

PARTNERZY KONFERENCJI:

PARTNERZY NAUKOWI:

SPONSORZY:

PARTNERZY MEDIALNI:

więcej

Podcast Rzecz Energetyczna – odcinek 4. (transkrypcja)

W poprzednim odcinku tego podcastu odwiedziliśmy prowincję Quebec w Kanadzie, gdzie ponad pół wieku temu przeprowadzono śmiały projekt związany z budową sieci elektrowni wodnych. Dziś odwiedzamy miejsce położone o wiele bliżej, w którym narodził się pomysł Akademii Transformacji Energetycznej.

Czytaj więcej >